Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu

Wyleczenie alkoholizmu nie jest proste. Leczenie z uzależnienia od alkoholu jest pojęciem długofalowym, z niepewnymi rezultatami. Ustawa o trzeźwości mówi nam, że jedynie dobrowolne leczenie daje obiecujące wyniki, niż leczenie pod przymusem. Rozróżniamy leczenie ambulatoryjne(otwarte) oraz zamknięte.

Leczenie ambulatoryjne

W tym przypadku chory poddawany jest różnym psychoterapiom- indywidualną lub grupową. Często angażuje się również najbliższą rodzinę by najbliższe osoby też uczestniczyły w procesie leczenia. Przy leczeniu ambulatoryjnym stosuje się doustnie anticol lub wszczepia esperal. Składnikiem obu leków jest disulfan, który przyspiesza proces przekształcania głównego metabolitu alkoholu etylowego(aldehydu octowego) do kwasu octowego.

Leczenie zamknięte

W leczeniu zamkniętym nacisk kładzie się głównie na psychoterapię i terapię pod postacią pracy. Zazwyczaj nie stosuje się środków uczulających na alkohol (disulfan). Leczenie na odwyku nie powinno trwać mniej niż 12 tygodni; zdarzają się przypadki,w których czas ten należy wydłużyć.

Istotny wpływ rodziny

Najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadkach leczenia, w których do terapii włączona jest rodzina. Bardzo istotne dla dalszej abstynencji jest zapisanie się do klubów dla abstynentów lub Anonimowych Alkoholików. W przypadku alkoholizmu nakazana jest dożywotnia abstynencja- nawet najmniejsza ilość alkoholu może spowodować powrót uzależnienia. Uzyskanie całkowitej abstynencji jest ciężkie, dlatego uzależnieni uzyskują kilku miesięczną lub kilkuletnią przerwę. Czas ten potrafi zdziałać cuda w rodzinie dotkniętej obecnością alkoholizmu- sytuacja w rodzinie się poprawia, nagle jest więcej funduszy. W czasie tym łatwiej namówić ludzi do kontynuacji leczenia.

Leczenie samo w sobie polega na zmianie myślenia, rekonstrukcji swojej osobowości, nauce odmawiania picia. Warto też zastanowić się nad hobby- powoduje to zastąpienie dotychczasowych szkodliwych przyzwyczajeń i zachowań. W leczeniu alkoholizmu cudowne metody leczenia jak hipnoza, akupunktura, czy zmiana środowiska nie mają zastosowania. Poprawę można osiągnąć jedynie przez systematyczną psychoterapię i wsparcie bliskich.

reklama

Artykuły

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl