Czy warto stosować antykoncepcję po stosunku?

Nazywa się ją antykoncepcją doraźną i awaryjną, stosuje się też określenia takie, jak „po stosunku” lub po prostu „72 po”. Antykoncepcję taką stosuje się wówczas, gdy już doszło do niezabezpieczonego stosunku, lub gdy zawiodła inna metoda zapobiegania niechcianej ciąży (pęknięcie prezerwatywy). Istnieje wiele mitów na temat tego rodzaju antykoncepcji, wiele fałszywych twierdzeń i mnóstwo wydumanych teorii. Warto więc dowiedzieć się, jak to jest naprawdę.

Jak działa antykoncepcja po stosunku?

Zadaniem tego rodzaju zabezpieczenia przed ciążą jest przede wszystkim zatrzymanie owulacji i zahamowanie ruchu plemników, przez co utrudnione jest ich połączenie się z komórką jajową, a tym samym poczęcie.

Kto może przepisać taką pigułkę i jakie tabletki są najlepsze?

Przepisać taką tabletkę może ginekolog, ale nie tylko – każdy inny lekarz również jest uprawniony do wydania na nią recepty. W aptekach dostępne są takie środki jak: Escapelle i Ellaone. Jeśli wybierzemy tę pierwszą, trzeba zażyć ją do 72h po stosunku, a jeśli pojawią się wymioty, trzeba połknąć jeszcze jedną. Druga z tabletek może zostać zażyta do 120 godzin po stosunku i również jeśli wystąpiły wymioty, połknąć kolejną.

Czy warto?

Przede wszystkim skuteczność tego typu tabletek jest raczej duża, zatem jeśli kategorycznie nie chcemy zostać rodzicami, taka pigułka pomoże nam zabezpieczyć się przed ciążą. Antykoncepcja po stosunku często mylona jest z tabletkami wczesnoporonnymi – są zupełnie dwie różne kwestie. W Polsce nie można nabyć tabletek wczesnoporonnych w żadnej aptece. Jeśli kobieta jest już w ciąży, tabletka „po stosunku” nie wywołuje poronienia. W dodatku trzeba pamiętać, że antykoncepcja awaryjna może być stosowana jedynie w wyjątkowych przypadkach, co oznacza, że nie możemy uczynić z niej sposobu na zabezpieczanie się na dłuższą metę. Pigułki takie są szkodliwe, jeśli kobieta przyjmie je więcej niż 2 razy podczas czterech tygodni.

Kiedy nie wolno?

Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety z problemami wątroby. Poza tym przyjmując leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz leki ziołowe z dziurawcem i cyklosporyną, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*