Jak zapobiegać chorobom wątroby – profilaktyka

Dziś zajmiemy się profilaktyką chorób wątroby, czyli tym jak zmniejszyć do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem wątroby.

Jako, że temat ten jest dosyć złożony, postanowiłem podzielić go na kilka części. W najbliższych dniach na blogu ukażą się kolejne części, które będą kontynuacją tego tematu, czyli zapobiegania chorobom wątroby.

Zaczynimy może od uświadomienia sobie tego tego, że wielu chorobom wątroby można i należy zapobiegać (mowa tu przede wszystkim np. o stłuszczeniach wątroby, alkoholowej marskości wątroby itd.), ponieważ znaczna ich część to choroby cywilizacyjne wynikające ze stylu życia.

Właściwe odżywianie

Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednie odżywianie. Dieta jest kluczem w leczeniu jakichkolwiek problemów z wątrobą, a także jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie takowym.

Istnieje wiele wskazówek dotyczących diety, która będzie odpowiednia dla wątroby. Ja postaram skupić się na kilkunastu najważniejszych, które mają znaczenie fundamentalne, a zarazem są stosunkowo łatwe proste do zastosowania.

Niebezpieczne używki oraz leki

Drugą istotą kwestią są używki, głównie alkohol oraz leki. Na świecie duża część problemów z wątrobą bierze się właśnie z nadużywania alkoholu oraz leków, które często stosowane są na wyrost (np. tabletki przeciwbólowe bez recepty)

Wirusowe zapalenie wątroby

Trzecią sprawą którą chciałem poruszyć są profilaktyczne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Obecnie istnieją skuteczne szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu Typu A oraz typu B. O szczepieniach powinny pamiętać przede wszystkim osoby dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie narażonych na szczególnie narażone na zarażenie wirusem jak np. pracownicy służb medycznych, pacjenci przed operacja itd.)

Trzeba pamiętać, że znaczna większość porad dotyczących profilaktyki, które wymienię jest warunkiem koniecznym w leczeniu większości chorób wątroby (m. in. wielokrotnie powtarzane i jedno z najważniejszych zaleceń, aby w przypadku jakichkolwiek problemów z wątrobą całkowicie odstawić alkohol).

Cały artykuł postanowiłem podzielić na kilka części, aby uzyskać lepszą przejrzystość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*