Leczenie zespołu Downa

Choroby genetyczne to portal informacyjny. Poznaj z nami najbardziej powszechne jednostki chorobowe, szanse wyleczenia, rodzaje diagnozy i najczęstrze symptomy tych trudnych przypadłości.

Czy zespół Downa można wyleczyć?

Uważa się, że zespół Downa nie należy do grupy chorób, ale jest „naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami”. Tutaj najmłodsi mają potrzeby inne niż zdrowe dzieci, szczególnie umysłowe oraz emocjonalne – te jednak nierozpoznane wcześnie i niezaspokojone doprowadzić mogą do zmian wtórnych – całkowitym brakiem mowy oraz upośledzeniem umysłowym. Należy ocenić poziom możliwości rozwojowych u dziecka celem zwalczenia barier, w tym też tej najistotniejszej jakim jest możliwość porozumiewania się oraz dopomóc chorym, aby dobrze czuli się wśród innych i byli przez nich akceptowani.

Zespół Downa a długość życia

Renomowane pismo „The Lancet” opublikowało artykuł w którym piszą, że osoby chore na zespół Downa dożywają średnio 49 lat (wg danych z 1997 roku – jeszcze w 1983 ten wiek nie przekraczał 25 lat). Jednocześnie wydłużyła się też średnia długość życia ludzi o około 3 lata. Badania te bazowały na zestawieniu zgonów grupy 17800 osób dotkniętych zespołem Downa w latach 1983 – 1997. Czynnikiem poprawiającym długość życia chorych zdecydowanie są takie elementy jak wychowywanie ich w rodzinach, możliwość kształcenia się w normalnych szkołach oraz praca w specjalnych zakładach pracy chronionej. Niestety, wraz z wiekiem istnieje możliwość zachorowania również na chorobę Alzheimera.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*