Metody usuwania blizn

Na początek przypomnienie czym są z medycznego punktu widzenia blizny. W trakcie gojenia powstaje tkanka łączna, która to zastępuje tą, która została w jakiś sposób uszkodzona. I jest to w zasadzie proces naturalny. Problemem tak naprawdę może być wygląd, kształt, wielkość blizn. I ta kwestia z kolei jest związana z wieloma czynnikami, często zupełnie od nas niezależnymi. Przejdźmy jednak do tego, co my możemy zrobić, aby je usunąć. Metody pozbywania się blizn, można w zasadzie podzielić 6 grup. Są to po kolei: zabiegi laserowe, medycyny estetycznej, sposoby farmakologiczne, chirurgię plastyczną, masaż, oraz ucisk.

Zabiegi laserowe (w tym najpopularniejszą demabrazję) stosować można w zasadzie do każdego rodzaju blizn. Jednak nie jest to metoda przeznaczona dla osób o ciemnej karnacji skóry. Jest to dość bolesny zabieg i zawsze przeprowadza się go pod znieczuleniem. Po takiej terapii często nawet do 3 miesięcy pozostają na skórze opuchnięcia i zaczerwienia. W przypadku małych blizn najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, głównie poprzez przyjmowanie sterydów.

Medycyna estetyczna kryje w sobie kilka metod przeznaczonych do usuwania blizn. Są to między innymi jonoforeza, sonoforeza, mikrodemabrazja, oraz peelingi chemiczne. Są to jednak wszystko metody przeznaczone do „młodych” uszkodzeń skóry, bo w zasadzie najbardziej skuteczne są one we wczesnym stadium zabliźniania. Ewentualnie można je stosować na blizny dość płytkie. Z kolei do uszkodzeń, które są dość głębokie, a do tego mają odznaczający się na skórze ciemnoczerwony kolor stosuje się ostrzykiwania. Za pomocą strzykawek dostarcza się to miejsce gdzie jest blizna specjalnych mieszanek preparatów opartych głównie na sterydach.

Wspominany usuwanie przez ucisk ma miejsce w sytuacji kiedy blizna jest wynikiem jakiejś operacji. Stosuje się wtedy zaraz po zabiegu specjalne opaski. Ostatecznością jest wykorzystanie chirurgii plastycznej, która w zasadzie jest metodą w 100% usuwającą problem dosłownie (blizna jest wycinana).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*