Zapalenie pęcherza przyczyny, które powinnaś znać

Infekcja w układzie moczowym pojawia się w wyniku przedostania się bakterii do pęcherza moczowego. U zdrowego człowieka, w drogach moczowych panuje pełna jałowość, jednak w niektórych przypadkach dochodzi do wnikania patogennych drobnoustrojów do pęcherza moczowego. Bakterie zaczynają się namnażać w drogach moczowych i  w efekcie pojawia się zakażenie pęcherza (cystis). Poważniejszym problemem jest wniknięcie intruzów do nerki przez moczowód, co wywołuje odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Jaka bakteria wywołuje zapalenie pęcherza?

W ponad 90% przypadków, czynnikiem chorobotwórczym wywołującym chorobę jest bakteria Escherichia coli (pałeczka kałowa), która występuje w jelicie grubym. Często jednak udaje się jej przedostać do ujścia cewki moczowej i pęcherza, a w skrajnych przypadkach nawet do nerek.  Infekcja najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym, co jest spowodowane częstymi kontaktami seksualnymi oraz odmienną od mężczyzn budową cewki moczowej.

Dlaczego kobiety chorują na zapalenie pęcherza?

Zakażenie pęcherza to choroba dotykające głównie kobiet. Przyczyną tej zależności jest inna budowa anatomiczna – kobiety mają krótszą cewkę moczową. Dodatkowo przenikanie bakterii ułatwia mała odległość pomiędzy cewką moczową a odbytem. Kolejnym przyczyną zwiększającą ryzyko zapalenia pęcherza u kobiet są kontakty seksualne. W trakcie aktu płciowego zwiększa się szansa wniknięcia bakterii do pęcherza. Również tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, metody mechaniczne zawierające środki plemnikobójcze zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zapalenia dróg moczowych.

^

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*